Globalizm, bilateralizm, patriotyzm gospodarczy? Wyzwania dla społeczeństw i biznesu.

SOPOT | 27-29 września 2017
  • 0.000000lag
  • 0.000000lag

Komunikaty prasowe

18.09.2017
Zatoki Dialogu – zapraszamy do dyskusji z panelistami EFNI 2017

W dniach 27-29 września 2017 w Sopocie odbędzie się jedno z najbardziej prestiżowych, międzynarodowych wydarzeń biznesowych – VII Europejskie Forum Nowych Idei, organizowane przez Konfederację Lewiatan we współpracy z Miastem Sopot oraz BusinessEurope. Konferencji towarzyszyć będą „Zatoki Dialogu” – otwarte dla mieszkańców Trójmiasta i osób przebywających w Sopocie spotkania z wybranymi panelistami Forum.

– Poprzez Zatoki Dialogu EFNI wychodzi do mieszkańców Trójmiasta, a także turystów, by razem z nimi debatować na tematy, które dotyczą każdego z nas, i które poruszamy na naszej konferencji. Ten format na stałe wpisał się już w program Forum, a spotkania z roku na rok cieszą się coraz większa popularnością – mówi Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan i wiceprezydent BusinessEurope.

W tym roku w Zatokach Dialogu udział wezmą m.in. podróżnik Marek Kamiński, prezydenci miast – Robert Biedroń, Paweł Adamowicz i Jacek Karnowski oraz europosłowie – Danuta Hubner i Jerzy Buzek.

CZWARTEK, 28 WRZEŚNIA 2017, 12:00 – 13:00
Dlaczego Unia Europejska potrzebuje Polski?
Otwarte spotkanie z Jerzym Buzkiem, przewodniczącym Rady Programowej EFNI, przewodniczącym Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii w Parlamencie Europejskim
Prowadzenie: Grzegorz Nawacki, redaktor naczelny, „Puls Biznesu”, Polska

CZWARTEK, 28 WRZEŚNIA 2017, 13:00 – 14:00
O wartościach w biznesie
Otwarte spotkanie z
Sławomir Lachowski, konsultant biznesowy, SL Consulting, Polska
Marek Kamiński, podróżnik i przedsiębiorca, Polska
Prowadzenie: Katarzyna Młynek, Instytut THNINKTANK, Polska

CZWARTEK, 28 WRZEŚNIA 2017, 16:00 – 17:00
ZATOKI DIALOGU
Miasta bez barier, miasta przyjazne dla wszystkich
Otwarte spotkanie z prezydentami miast

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, Urząd Miejski w Gdańsku, Polska
Robert Biedroń, prezydent Słupska, Urząd Miejski w Słupsku, Polska
Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, Urząd Miasta Sopot, Polska
Magdalena Mikołajczyk, wójt Pruszcza Gdańskiego, Polska
Moderator: Mikołaj Chrzan, redaktor naczelny, „Gazeta Wyborcza Trójmiasto”, Polska

PIĄTEK, 29 WRZEŚNIA 2017, 12:00 – 13:00
Polska w Europie – dziś i jutro
Otwarte spotkanie z Danutą Hübner, przewodniczącą Komisji Spraw Konstytucyjnych w Parlamencie Europejskim
Prowadzenie: Michał Kobosko, dyrektor Atlantic Council w Polsce, Polska

PIĄTEK, 29 WRZEŚNIA 2017, 16:00 – 17:00
Kierunek: margines Europy. O prawach kobiet w kontekście europejskim
Otwarte spotkanie z Barbarą Nowacką, kanclerz Polsko-Japońskiej Akademii Technologii Cyfrowych, Polska
Moderator: TBC

pobierz »
Michel Barnier gościem specjalnym tegorocznego Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie

W dniach 27-29 września 2017 w Sopocie odbędzie się jedno z najbardziej prestiżowych, międzynarodowych wydarzeń biznesowych – VII Europejskie Forum Nowych Idei, organizowane przez Konfederację Lewiatan we współpracy z Miastem Sopot oraz BusinessEurope. Wśród gości tegorocznej edycji znajdą się, m.in. Michel Barnier, główny negocjator ds. wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii, komisarz Elżbieta Bieńkowska, historyk Norman Davies, były premier i minister zagranicznych Szwecji Carl Bildt czy amerykański politolog George Friedman.

Jednym z głównych tematów tegorocznego Forum będą wyzwania stojące przed Europą. Wśród przedstawicieli europejskiej administracji będzie m.in. Michel Barnier, z którym porozmawiamy o przyszłości handlu i współpracy gospodarczej z Wielką Brytanią. Postawimy pytanie: jaki wpływ będzie miał Brexit na pozycję Polski? Czy pozostawiona bez wsparcia Zjednoczonego Królestwa oraz poza strefą euro, odpłynie na dalekie peryferia Unii? Jak zostaną rozwiązane na Wyspach kwestie socjalne, tak istotne dla emigrantów z Polski?

O bezpiecznej przyszłości Polski w Unii Europejskiej, także w nawiązaniu do nowopowstałego Europejskiego Funduszu Obronnego, porozmawiamy z Elżbietą Bieńkowską – komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP, członkiem Komisji Europejskiej. Spotkanie będzie miało charakter otwarty dla mieszkańców.

W 60. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich, prof. Norman Davies, kolejny gość Forum, przybliży swoje spojrzenie przyszłość Europy. Mimo tego, że państwa członkowskie podkreślają, że wspólne wartości i dialog są fundamentem Wspólnoty, nowe linie podziału wewnątrz UE z pewnością utrudniają osiągnięcie kompromisu, a stawką sporu jest globalna pozycja Europy w kolejnych dekadach. O przyszłym kształcie w obliczu wyzwań takich jak kryzys migracyjny, Brexit czy nasilenie populistycznej retoryki, przy okrągłym stole debatować będą także byli prezydenci i premierzy: Aleksander Kwaśniewski (Polska), Atifete Jahjaga (Kosowo), Carl Bildt (Szwecja), Jerzy Buzek (Polska), Dacian Ciolos (Rumunia), Iveta Radičová (Słowacja) oraz Yves Leterme (Belgia).

Podczas Forum padną też pytania czym jest patriotyzm gospodarczy i czy może zahamować integrację Europy? Czy Europa wielu prędkości to zmierzch Unii czy nowy rozdział integracji europejskiej? Co Unia wielu prędkości oznacza dla jednolitego rynku i czterech swobód? Czy Europa zdoła obronić obywateli przed cyberatakami? Jak będą wyglądały przyszłe relacje USA z Europą? Odpowiedzi na nie poszukamy m.in. wraz z Danutą Hubner, Michałem Bonim, Jadwigą Emilewicz, Pawłem Chorążym czy Jerzym Kwiecińskim.

-W obliczu tych wyzwań, niektóre państwa członkowskie odwracają się od idei jednolitego rynku, wolnego przepływu osób i kapitału czy ściślejszej integracji całej Unii. A przecież tylko Unia rozumiana jako jedność jest realną siłą ekonomiczną, która może równoprawnie rozmawiać ze Stanami Zjednoczonymi, Chinami czy Indiami. EFNI to ważny głos w debacie o przyszłości i charakterze Europy. Nasze zadanie to wskazanie, gdzie my – polscy i europejscy przedsiębiorcy – widzimy się w tym procesie i jakiej Europy chcemy – podsumowuje Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan.

pobierz »
30.09.2016
pobierz » wordpdf
29.09.2016
pobierz » wordpdf